Ισπανία-Ελλάδα 84-77: Προσπάθησε αλλά η αστοχία και η έλλειψη σκορ σε κρίσιμα σημεία κόστισαν (vid)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ / ΠΑΡΙΣΙ 2024 / 4η ΗΜΕΡΑ / ΜΠΑΣΚΕΤ /ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ.

Η προσπάθεια ήταν πολύ καλή όμως το αποτέλεσμα ήταν και πάλι αρνητικό για την Εθνική που πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στην Ισπανία, γνωρίζοντας την ήττα με 84-77.

Έτσι η ελληνική ομάδα έπεσε στο 0-2 στο Group A των Ολυμπιακών Αγώνων μπάσκετ παρά τις προσπάθειες των Αντετοκούνμπο (27π., 11ριμπ.) και Τολιόπουλου (14π., 4/6 τρίπ.) στο φινάλε ενώ η «ρόχα» ανέβηκε στο 1-1.

Η Ελλάδα έκανε καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι Ισπανοί «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 28-13 με 7/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και πλέον όλο το βάρος πέφτει στον αγώνα με την Αυστραλία (2/8, 14:30).