Ολυμπιακοί Αγώνες 2024, Μπάεζ – Τσιτσιπάς 0-2: Ανέβασε απόδοση στο 2ο σετ και πέρασε στα προημιτελικά (vid)

Paris 2024 Olympics, Olympic Tennis Event, Stefanos Tsitsipas (GRE) (Photo: Corinne Dubreuil)

Την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων πανηγύρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος επικράτησε του Σεμπάστιαν Μπάεζ με 7-5, 6-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής με την εμφάνιση του στο 2ο σετ πάτησε… γκάζι και θα βρει μπροστά του τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Η κατάκτηση του πρώτου σετ έδωσε μομέντουμ στον Τσιτσιπά, με τον Έλληνα να πατάει γκάζι. Μέσα σε 27 λεπτά ο 25χρονος βρέθηκε να προηγείται με 5-0 και ο Μπάεζ να σερβίρει για να μείνει στο ματς. Ο Αργεντινός με τις μπάλες στα χέρια παρέτεινε τη νίκη του Νο.12 στον κόσμο, με το 7ο game στο δεύτερο σετ να είναι το τελευταίο στο ματς (6-1), με τον Τσιτσιπά να πανηγυρίζει τη νίκη και την πρόκριση στην οκτάδα.

Το παιχνίδι του Τσιτσιπά με τον Τζόκοβιτς θα διεξαχθεί την Πέμπτη 1 Αυγούστου στις 20:00.