Ολυμπιακοί Αγώνες: Η Εθνική πάλεψε στα ίσια με τη Γερμανία αλλά ένας Γιάννης δεν έφτασε (video)

Η Ελλάδα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία, ωστόσο τελικά δεν τα κατάφερε, μένοντας από δυνάμεις στο τέλος και αποχαιρέτησε το Ολυμπιακό τουρνουά με ήττα 76-63.

Η «Επίσημη Αγαπημένη» ήταν άκρως ανταγωνιστική για τρία δεκάλεπτα στα προημιτελικά του τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά εν τέλει λύγισε απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γερμανία και έμεινε εκτός ζώνης μεταλλίων

Η πολυπόθητη πρόκριση στους «4» του Ολυμπιακού Τουρνουά μπάσκετ για πρώτη φορά στην ιστορία της δεν επετεύχθη για την Εθνική, που παρά το «μαγικό» πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε με 11-21, παρέμεινε κοντά στο σκορ και στην δεύτερη περίοδο, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο σε ισορροπία (36-36). Στο δεύτερο μέρος, όμως, τα «πάντσερ» πήραν τα ηνία και ξέφυγαν στο σκορ (59-52) και στην τελευταία περίοδο η διαφορά άνοιξε περισσότερο, με τον πίνακα να γράφει στο τέλος 76-63.

Με 18 πόντους ο Φραντς Βάγκνερ είπε «όχι» στους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη για την είσοδό τους στην τετράδα. Με 22 πόντους, πρώτος σκόρερ της «γαλανόλευκης» ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Η Γερμανία θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον νικητή του αγώνα Γαλλία-Καναδάς (σήμερα στις 19:00) την Παρασκευή (8/8).

Τα δεκάλεπτα: 1η Περίοδος 11-21, 2η Περίοδος 36-36, 3η Περίοδος 59-52, 4η Περίοδος 76-63